Sidst opdateret: 08. feb 2009 18:13
Kan læses af: alle
Vredens Pris' sygdom, nogen ville kalde det smitte, selvom han ikke lugter specielt meget af orm andet end hvad ekstreme mængder af kun lige kontrolleret vrede gør ved folk, har sendt ham langt og vidt omkring. Vredens Pris har ikke opholdt sig ret meget på Landet siden Landsblot, men ånderne ved stadig hvor han er. Rygterne siger han har opsøgt steder i den dybe del af åndeverdenen hvor han kunne konfrontere den vrede som brænder i ham. Ilden er til stadighed hans faste følgesvend på denne mission, for uden den ville vreden tage over for alvor.
Rygterne siger også at Vredens Pris på hans rejser de sidste 6 måneder har lært mere om vrede end han har lært hele resten af sin eksistens som Gylfin. Ånderne hvisker at han har lært at udsætte berserk til et mere passende, eller mindre upassende tidspunkt, samtidig med han har lært at vække vreden i andre, selvom den ser ud til at være opbrugt.
Hvis han bare kunne blive rask vil alle de evner indenfor manipulation af sin egen og andres vrede blive et mægtigt våben mod Gaia's og Fenris' fjender.


